Instagram Filtresi Nasıl Yapılır?

Instagram’a gelen her bir güncelleme uygulamayı her geçen gün daha da eğlenceli bir hale getiriyor. Bu anlamda yapılan değişikliklerden biri de filtreler ile ilgili. Eskiden kısıtlı birkaç filtreyi kullanıp sadece bunlarla fotoğrafları hafif değiştirme ve paylaşma imkanı bulunuyordu. Daha profesyonel içerik paylaşımı yapmak isteyenler de bu durum yüzünden ekstra photoshop bilgisi edinmek ve farklı uygulamalar indirmek zorunda kalıyorlardı.

Ancak günümüzde Instagram’ın çok ciddi bir filtre arşivi bulunuyor. Bunların her birini direkt olarak fotoğraf çekim ekranında görüntülemiyoruz elbette. Ancak en beğendiklerimizi kaydetme ve pratik bir şekilde fotoğraf çekim ekranında görüntüleme imkanımız da var.

Instagram Yeni Filtre Bulma

Instagram’da bazen bazı içerikler görüyoruz ve üst kısmında köşede ‘… filtresi ile oluşturulmuştur’ benzeri ifadelerle karşılaşıyoruz. Bu filtreleri artık çok kolay bir şekilde bu içeriğimizi okuduktan sonra siz de kullanabilir ve sık kullananlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde bazı ‘heaven’ ‘black and white’ gibi bilindik bazı kelimeleri aratarak istediğiniz efekti bulma şansınız da bulunmaktadır.

İşte, Instagram filtresi nasıl yapılır;

  • İlk olarak fotoğraf çekim ekranını açın.
  • Sonra efektler kısmını açın ve en son kısma kadar efektleri ilerletin.
  • En son kısımda bir büyüteç işareti göreceksiniz. Bu işarete dokunduğunuzda filtre arama ekranı karşınıza çıkacak.
  • Burada denemeniz için en sık kullanılan filtreler size örnek görselleri ile birlikte gösterilmektedir. Bunlardan dilediğinizi seçebilir ya da arama kısmına ‘black and white’ gibi istediğiniz kelimeleri yazabilirsiniz.
  • Ardından beğendiğiniz ve sıkça kullanabileceğinizi düşündüğünüz bir filtreyi aşağı ok şeklindeki ikona dokunarak kaydedebilirsiniz.

Kayıt işlemini yaptıktan sonra artık hikaye çekim ekranına geldiğiniz zaman burada halkaların içerisinde son eklediğiniz efektin olduğunu da göreceksiniz. Direkt dokunarak bu efekt ile fotoğraf ya da video çekebilirsiniz.

Beğendiğiniz Filtreyi Nasıl Bulursunuz?

Bunun dışında keşfette ya da ana sayfanızda gezinirken hoşunuza giden bir filtre gördüğünüz zaman bunu kullanmak için elbette adını okuyup uzun uzadıya arama yerine giderek araştırmanız bu filtreyi bulmanız için bir yoldur. Ancak bundan daha pratiği de var. O da fitrenin isminin yazılı olduğu bölüme dokunmanız.

Bu kısma dokunduğunuzda Instagram direkt olarak sizi filtrenin bulunduğu sayfaya götürecektir. O an için içerik oluşturmak adına müsait değilseniz efekti kaydederek daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.